Suosikit

Henkilökunta

1-9 luokkien opettajat ja ohjaajat 2022-2023 - LAURITSALAN KOULU

 

rehtori Jukka Mielikäinen

vs. apulaisrehtori Taija Mansikka (1-6 luokat) (Heidi Laari virkavapaalla 1.8.2022 - 31.7.2025)

vararehtori Miro Montonen (1-6 luokat)

apulaisrehtori (oto) Piia Massala (7-9 luokat)

vararehtori Ira Heikkinen (7-9 luokat)

 

koulusihteeri Päivi Simut

 

Tiimivetäjät:

1-2 Sini Rintamäki

3-4 Anna-Tuulia Ahonen

5-6 Lilli Nykänen

Luma (ma, fy, ke, bg, ge) Henri Nousiainen

Raili (reaali + äi) Lotta Virkkunen

Tata (taito- ja taideaineet) Jarkko Häkämies

Tuki (erityisopetus ja opinto-ohjaus) Catharina Moisio

Viki (vieraat kielet) Annika Laihanen

 

1-6 LUOKAT

 

1A lo Heli Kaijansinkko-Valtonen

2A lo Paula Ukkola

 

1B lo Tiina Tielinen, ohjaaja Jonna Suomalainen

2B lo Anne Pohjanen

 

1C lo Sini Rintamäki, ohjaaja Sari Lampinen

2C lo Tanja Valkeapää, ohjaaja Sari Lampinen

 

1-2D elo Anton Hendunen, ohjaaja Ritva Kauria

 

2.luokat, ohjaaja Petri Selenius 

 

3A Anna-Tuulia Ahonen, ohjaaja Viivi Vanhanen

3B Johanna Hannikainen, ohjaaja Viivi Vanhanen

3C Päivikki Murto-Mentula, ohjaaja Viivi Vanhanen

 

4A lo Nina Tynkkynen, ohjaaja Minna Oksanen 

4B lo Meline Chamba, ohjaaja Minna Oksanen

 

2-4D elo Iiris Korva, ohjaaja Sonja Liimatta, ohjaaja Anne-Mari Hietamies 

 

5A lo Hannu Hiitola

5B lo Milla Hyvärinen

5C lo Lilli Nykänen

 

5.luokat, ohjaaja Niina Lämsä

 

6A lo Johanna Timperi-Julin, ohjaaja Max Lappalainen

6B lo Essi Pohjonen, ohjaaja Max Lappalainen

6C lo Miro Montonen, ohjaaja Ulla Vesalainen

 

5-6D elo Jaakko Puroharju, ohjaaja Nina Pekurinen

 

Laaja-alaiset erityisopettajat/alaluokat

Tuula Pippuri (1-2lk)

Marju Karhu (3-4lk)

Tuula Tervonen (5-7lk)

 

Aineenopettajat

EN/RU Maija Helve

EN/RU Helena Nuortio-Kukkapuro

EN Tea Hall

EN Annika Laihanen

VE Aino Voutilainen

KU Jarkko Häkämies

KS (pehmeät) Anne Kankaanranta

KS (kovat) Antti Ilvonen

KS (kovat) Jarkko Häkämies

ET Veera Kovanen

UO Olga Schönberg

YM Anu Rämö

 

Iltapäivätoiminnan ohjaajat

ohjaaja Ulla Vesalainen (vastaava ohjaaja)

ohjaaja Ritva Kauria

ohjaaja Marko Karttunen

ohjaaja Sonja Liimatta

ohjaaja Minna Oksanen 

ohjaaja Nina Pekurinen

ohjaaja Viivi Vanhanen

ohjaaja Joni Vainikka



7.-9. LUOKAT

 

Luokanohjaajat:

7A Anu Rämö

7B Veera Kovanen

7C Annika Laihanen 

7D Lari Koskinen

7E Helena Nuortio-Kukkapuro

7F Ville Aapro 

7G Jarmo Salo, ohjaaja Susanna Simpura 

 

8A Henri Nousiainen

8B Aino Voutilainen

8C Niina Ruokonen

8D Hanna Lommi

8E Taina Kiero

9A Maija Parman 

9B Jukka Siiskonen

9C Tea Hall

9D Lotta Virkkunen

9E Riitta Kaartinen ja Laura Kangas

8-9I elo Anni-Kaisa Kaakkunen, ohjaaja Pirjo Eteläpää 

8-9J elo Catharina Moisio, ohjaajat Marko Karttunen ja Tuomas Toivanen 

 

Opinto-ohjaajat

Ira Heikkinen 7ABCG, 8AB, 9AB, 8-9IJ 

Hanna Lommi 7DEF, 8CDE, 9CDE, Laptuote ja Saimaan koulu

 

Laaja-alaisen erityisopettajat/yläluokat

Tuula Tervonen (5-7lk)

Leea Jokimies (8-9lk)

 

Äidinkieli ja kirjallisuus:

Sirkka Miettinen 

Maija Parman 

Lotta Virkkunen 

 

Kielet:

Tea Hall (englanti, espanja, saksa)

Maija Helve (englanti, ruotsi)

Annika Laihanen (englanti)

Helena Nuortio-Kukkapuro (englanti, ruotsi)

Aino Voutilainen (venäjä)

 

Matemaattiset aineet (ma, fy, ke): 

Eetu Heikura

Riitta Kaartinen

Henri Nousiainen

Lari Koskinen

 

Reaaliaineet: 

Historia ja yhteiskuntaoppi:

Antti Ilvonen

Maarit Mattila 

Jukka Siiskonen 

Biologia ja maantieto:

Marjo Vento 

Anu Rämö

Henri Nousiainen 

Jukka Siiskonen 

Uskonto:

Veera Kovanen (ue) 

Olga Schönberg (uo)

Terveystieto:

Ville Aapro 

Laura Kangas

Niina Ruokonen 

Elämänkatsomustieto:

Veera Kovanen

 

Taito- ja taideaineet:

Kuvataide:

Jarkko Häkämies

Käsityö:

Piia Massala (pehmeät) 

Juuso Ala-Tuuhonen (kovat)

Musiikki:

Nina Tynkkynen

Oksana Tuuva

Kotitalous:

Taina Kiero

Niina Ruokonen

Liikunta:

Ville Aapro

Laura Kangas

 

Koulunkäynninohjaajat:

Tarja Pöysti (7-9lk)

Elina Nieminen (7-9lk)

Joni Vainikka (7-9lk)

Kari Kähkönen