Suosikit

Yhteystiedot

Lappeenrannan museoiden toimisto sijaitsee Lappeenrannan linnoituksessa Komendantin talossa.

Käyntiosoite: Kristiinankatu 9
Postiosoite: PL 239, 53101 Lappeenranta
Puhelin: 040 587 2274 (toimisto)
Sähköposti: museot(at)lappeenranta.fi

Komendantin talo.

Museokohteiden käyntiosoitteet:


Etelä-Karjalan museo: Kristiinankatu 15
Lappeenrannan taidemuseo: Kristiinankatu 8-10
Ratsuväkimuseo: Kristiinankatu 2
Wolkoffin talomuseo: Kauppakatu 26

Henkilökunnan sähköpostiosoitteet ovat pääsääntöisesti muotoa etunimi.sukunimi@lappeenranta.fi. Tarkista tarkka kirjoitusasu henkilön kohdalta! Jokaisen henkilön kohdalta löydät lyhyen kuvauksen vastuualueista sekä työpisteen sijainnin.

Henkilökunta

Päivi  Partanen
Päivi Partanen

Museotoimenjohtaja

Museon henkilöstöhallinto ja muut hallintoon liittyvät tehtävät, toiminnan strateginen suunnittelu ja  seuranta, museoiden johtaminen, viestintä ja kumppanuudet. Museoiden toimisto.

paivi.partanen@lappeenranta.fi
040 564 2204

Hannu A.  Heikkinen
Hannu A. Heikkinen

Osastosihteeri

Talous- ja henkilöstöhallinnon tehtävät, asiakaspalvelu. Museoiden toimisto.

hannu.a.heikkinen@lappeenranta.fi
040 120 8890

Reija Eeva
Reija Eeva

Intendentti, kokoelmat

Lappeenrannan museoiden Kokoelmat ja tutkimus -tulosyksikön johtaminen. Etelä-Karjalan museon esinekokoelmat (mm. kokoelmiin tulevien esineiden vastaanotto) sekä MuseumPlus-kokoelmahallintajärjestelmä. Museoiden toimisto.

reija.eeva@lappeenranta.fi
040 838 6592

Satu Ståhlberg
Satu Ståhlberg

Intendentti, näyttelyt ja yleisötyö

Lappeenrannan museoiden Näyttelyt- ja yleisötyö -tulosyksikön johtaminen. Etelä-Karjalan museon näyttelyiden suunnittelu ja toteutus. Viestintä. Museoiden toimisto.

satu.stahlberg@lappeenranta.fi
040 579 5744

Niina Kauria

Rakennustutkija

Rakennustutkimus ja -suojelu, lausunnot (kaavat, purkuilmoitukset ja -luvat, poikkeamislupahakemukset yms.), inventointi, kulttuuriympäristöarvojen asiantuntijaviranomaisena toimiminen. Osallistuminen ympäristöhallinnon avustusten jakamiseen ja entistämistöiden valvomiseen sekä korjausneuvonta. Museoiden toimisto.

niina.kauria@lappeenranta.fi
040 8494 275

Kristiina  Pesola
Kristiina Pesola

Rakennustutkija

Rakennustutkimus ja -suojelu, lausunnot (kaavat, purkuilmoitukset ja -luvat, poikkeamislupahakemukset yms.), inventointi, kulttuuriympäristöarvojen asiantuntijaviranomaisena toimiminen. Osallistuminen ympäristöhallinnon avustusten jakamiseen ja entistämistöiden valvomiseen sekä korjausneuvonta. Museoiden toimisto.

kristiina.pesola@lappeenranta.fi
040 654 0235

Sini Saarilahti

Rakennustutkija

Työvapaalla 31.12.2022 asti, sijaisena toimii Niina Kauria

sini.saarilahti@lappeenranta.fi

Esa Hertell
Esa Hertell

Arkeologi

Arkeologisen kulttuuriperinnön suojelua koskevien lausuntojen valmistelu, arkeologinen neuvonta ja  tietopalvelu. Museoiden toimisto.

esa.hertell@lappeenranta.fi
040 610 7322

Miikka Kurri
Miikka Kurri

Amanuenssi, valokuvakokoelmat

Etelä-Karjalan museon kuva-arkistoon liittyvät tehtävät: lainat, tiedustelut, kuvahaut, lahjoitukset ym. Museoiden toimisto. 

miikka.kurri@lappeenranta.fi
040 531 0424

Marianna  Karttunen
Marianna Karttunen

Amanuenssi, alueellinen museotoiminta

Alueellisen museotoiminnan edistäminen, maakunnan paikallismuseoiden neuvonta ja ohjaus, alueellinen yleisötyö ja yritysyhteistyö. Viestintä, museoiden internet-sivut. Museoiden toimisto.

marianna.karttunen@lappeenranta.fi
040 5631898

Sinikka  Myyrä
Sinikka Myyrä

Amanuenssi, taidemuseon kokoelmat

Lappeenrannan taidemuseon kokoelmat ja teoksiin liittyvät tiedustelut. Alueellinen taidemuseotyö, julkinen taide. Viestintä. Lappeenrannan taidemuseo.

sinikka.myyra@lappeenranta.fi
040 5264120

Mikko Pirinen
Mikko Pirinen

Amanuenssi, näyttelyt

 Lappeenrannan taidemuseon vaihtuvien näyttelyiden suunnittelu ja toteutus. Viestintä, museoiden internet-sivut. Lappeenrannan taidemuseo.

mikko.pirinen@lappeenranta.fi
040 522 6280

Petra Lukkari
Petra Lukkari

Museolehtori-tiedottaja

Yleisötyö, viestintä ja alueellinen taidemuseotyö. Lappeenrannan museoiden tapahtumat sekä yritysyhteistyö. Museoiden internet-sivut. Lappeenrannan taidemuseo.

petra.p.lukkari@lappeenranta.fi
040 5637618

Hanna Lommi

Amanuenssi, alueellinen taidemuseotyö ja yleisötyö

Työvapaalla 31.7.2023 asti, sijaisena Petra Lukkari.

hanna.lommi@lappeenranta.fi

Riikka Jäväjä
Riikka Jäväjä

Konservaattori

Lappeenrannan museoiden esinekokoelmien hoito ja kokoelmatyö, ennaltaehkäisevä konservointi, tekstiilikonservointi. Etelä-Karjalan museo.

riikka.javaja@lappeenranta.fi
040 159 6687

Jaana Kiero
Jaana Kiero

Museoassistentti

Etelä-Karjalan museon kokoelmat. Etelä-Karjalan museo. Työaika ma-to 8-13.  

jaana.kiero@lappeenranta.fi
040 197 8990

Noora Niemi
Noora Niemi

Tutkija/Museoassistentti

Tutkija Ruokamaakunta NYT! -hankkeessa 31.8.2023 saakka.

Kokoelmatyö (esine- ja taidekokoelmat), kokoelmat- ja tutkimusyksikön tiedotus, kokoelmiin pohjautuvien museokauppatuotteiden suunnittelu. Etelä-Karjalan museo.

noora.niemi@lappeenranta.fi
040 715 3345

Tuomas Nokelainen
Tuomas Nokelainen

Museoassistentti

Valokuvaus (dokumentointi), digitointi ja graafinen suunnittelu. Museoiden toimisto.

tuomas.nokelainen@lappeenranta.fi
040 680 1798

Tuija  Parjanen-Saborit
Tuija Parjanen-Saborit

Museoassistentti

Avoinnapito museotoimen eri toimipisteissä, opastukset Wolkoffin talomuseolla, museoiden ryhmävaraukset. Etelä-Karjalan museo.

tuija.parjanen-saborit@lappeenranta.fi
040 661 2117

Marja-Liisa Tams
Marja-Liisa Tams

Museoassistentti

Avoinnapito museotoimen eri toimipisteissä, opastukset Wolkoffin talomuseolla. Lappeenrannan taidemuseo.

marja-liisa.tams@lappeenranta.fi
040 556 2269

Sari Piironen

Museoassistentti

Avoinnapito museotoimen eri toimipisteissä. Lappeenrannan taidemuseo.

sari.piironen@lappeenranta.fi
040 130 9196

Seppo Mustola

Vastaava museomestari

Näyttelyiden rakennus- ja purkutyöt ja muut tekniset työt. Lappeenrannan taidemuseo.

seppo.mustola@lappeenranta.fi
0400 241 748

Matti Väyrynen

Museomestari
  
Näyttelyiden rakennus- ja purkutyöt ja muut tekniset työt. Lappeenrannan taidemuseo.

matti.vayrynen@lappeenranta.fi
040 6279 303

Samuli Poutanen

Museomestari
  
Näyttelyiden rakennus- ja purkutyöt ja muut tekniset työt. Lappeenrannan taidemuseo.

samuli.poutanen@lappeenranta.fi
040 615 5223